5. An experiment is designed to measure the time necessary for a robotic lens to
ID: 3316101 • Letter: 5
Question
5. An experiment is designed to measure the time necessary for a robotic lens to adapt to reduced light, we have n=50 observations from the repeated experiments. The sample mean, X, was 6.32 seconds and the sample standard deviation, s, was 1.65 seconds. a. Using the central limit theorem, what approximate distribution does follow where is the true population mean and is the true population standard deviation? b. Compute an approximate 95 percent confidence interval for the true average adaptation timeExplanation / Answer
a. It follows a normal distribution
b.
Standard error of the mean = SEM = S/N = 0.233
t(, N-1) = 2.01
Confidence interval = m +/- (t(, N-1)*SEM)
Mean = 6.23
Lower bound: 5.76
Upper bound: 6.7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.