5. After walking up a hill, an elephant is thirsty and drinks a 2- liter bottle
ID: 481042 • Letter: 5
Question
5. After walking up a hill, an elephant is thirsty and drinks a 2- liter bottle of Mountain Dew Soda. The sugar in 2 liters of Mountain Dew is equivalent to 260 g of glucose. How many grams of ATP can the elephant's body produce from ADP and P i with the energy from 260 g of glucose? Recall that G = - 686 kcal/mole for C 6 H 12 O 6 + 6O 2 6CO 2 + 6H 2 O. Recall also that G = +7.3 kcal/mole for ADP + P i ATP + H 2 O. Assume that the process of respiration in the elephant’s body is 50% efficient in the saving of energy from glucose in the form of ATP. The molecular weight of glucose is 180, and the molecular weight of ATP is 551.
A.2.77 g
B.67.9 g
C.796 g
D.991 g
E.37,400 g
Explanation / Answer
Moles of glucose = 260 g/ 180 g / mole
= 1.44 moles
1 mole glucose = - 686 kcal/mole
1.44 mole glucose will = - 991 kcal
Number of ATP = 991 kcal / 7.3 Kcal / mole
= 135.8 moles ATP
Given that, the elephant’s body is 50% efficient in the saving of energy from glucose in the form of ATP
135.8 moles ATP *50/100
= 67.9 Moles
Amount of ATP = 551 g / moles * 67.9 Moles
= 37412.9 g or37400 g
Thus the correct answer is E.37,400 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.