Test the following hypotheses by using the 2 goodness of fit test. The populatio
ID: 3317290 • Letter: T
Question
Test the following hypotheses by using the 2 goodness of fit test.
The population proportions are not
pA = 0.2, pB = 0.4, and pC = 0.4
A sample of size 200 yielded 60 in category A, 120 in category B, and 20 in category C. Use = .01 and test to see whether the proportions are as stated in H0. Use Table 12.4.
a. Use the p-value approach.
2=______________ (to 2 decimals)
The p-value is
Conclusion:
b. Repeat the test using the critical value approach.
2.01 = ____________(to 3 decimals)
Conclusion:
H0: pA = 0.2, pB = 0.4, and pC = 0.4 Ha:The population proportions are not
pA = 0.2, pB = 0.4, and pC = 0.4
Select less than.005 between.005 and.01 between.01 and.025 between .025 and.05 between.05 and.10 greater than .10Explanation / Answer
here applying chi square goodness of fit test:
2= 75
The p-value is less than 0.005
Conclusion: conclude that proportions differ from 0.2,0.4,04
b)
2.01 = 9.210
Conclusion: conclude that proportions differ from 0.2,0.4,04
observed Expected Chi square category Probability O E=total*p =(O-E)^2/E A 0.200 60.000 40.00 10.00 B 0.400 120.000 80.00 20.00 C 0.400 20.000 80.00 45.00 1 200 200 75.0000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.