A doctor wants to estimate the mean HDL cholesterol of all 20- to 29-year-old fe
ID: 3317893 • Letter: A
Question
A doctor wants to estimate the mean HDL cholesterol of all 20- to 29-year-old females. How many subjects are needed to estimate the mean HDL cholesterol within
2
points with
99%
confidence assuming
s=14.6
based on earlier studies? Suppose the doctor would be content with
95%
confidence. How does the decrease in confidence affect the sample size required?
A 99% confidence level requires
nothing
subjects. (Round up to the nearest subject.)A
95%
confidence level requires
nothing
subjects. (Round up to the nearest subject.)
How does the decrease in confidence affect the sample size required?
A.
The sample size is the same for all levels of confidence.
B.
Decreasing the confidence level decreases the sample size needed.
C.
Decreasing the confidence level increases the sample size needed.
Explanation / Answer
for 99% confidence level ; z=2.5758
therefore for 99% required sample size =(z*std deviation/E)2 =354
for 95% confidence level ; z=1.96
therefore for 95% required sample size =(z*std deviation/E)2 =205
option A is correct:
Decreasing the confidence level decreases the sample size needed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.