A large number of insects are expected to be attracted to a certain variety of r
ID: 3318413 • Letter: A
Question
A large number of insects are expected to be attracted to a certain variety of rose plant. A commercial insecticide is advertised as being 99% effective. Suppose 2000 insects infest a rose garden where insecticide has been applied, and let X=number of surviving insects.
(A) What probability distribution might provide a reasonable model for this?
(B) Write down an expression for the probability that fewer than 100 insects survive (do not evaluate)
(C) Approximate the expression in part (B).
I see the answer for this else where but can anyone do problem (C)??
Explanation / Answer
Part a
The normal probability distribution might provide a reasonable model for the given scenario.
Part b
We have to find P(X<100)
Part c
We are given
Insecticide is 99% effective.
This means about 99% of insects are killed.
This means about 1% of insects are not killed or they are surviving.
We are given
Total number of insects = n = 2000
Probability of insects surviving = p = 1% = 0.01, q = 1 – p = 1 – 0.01 = 0.99
n*p = 2000*0.01 = 20
n*q = 2000*0.99 = 1980
n*p > 10 and n*q > 10
We can apply normal approximation.
Mean = n*p = 2000*0.01 = 20
SD = sqrt(n*p*q) = sqrt(2000*0.01*0.99) = 4.449719
We have to find P(X<100)
By subtracting continuity correction 0.5, we have to find P(X<99.5)
Z = (X – mean) / SD
Z = (99.5 - 20) / 4.449719
Z = 17.8663
P(Z<17.8663) = 1.0000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.