The length of a petal on a certain flower varies from 2.25 cm to 6.25 cm and has
ID: 3320299 • Letter: T
Question
The length of a petal on a certain flower varies from 2.25 cm to 6.25 cm and has a probability density function defined by
The length of a petal on a certain fower varies from 225 cm to 625 cm and has a probability density function defined bfFind the probabilties that the length of a randomly selected petal will be as follows a. Greater than or equal to 2.9 cm b. Less than or equal to 2.6 cm c. Between 2.6 cm and 2.9 cm a. The probability that the length of a randomly selected petal is greater than or equal to 2.9 cm is . (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
Ans:
Cumulative distributiom functiion:
F(x)=sqrt(x)-1.5
a)P(x>=2.9)=1-(sqrt(2.9)-1.5)=2.5-sqrt(2.9)=0.7971
b)P(x<=2.6)=sqrt(2.6)-1.5=0.1125
c)P(2.6<=x<=2.9)=P(x<=2.9)-P(x<=2.6)=sqrt(2.9)-sqrt(2.6)=0.0905
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.