The length of a pendulum is 25 cm, and the mass of the bob is 300 g. It is displ
ID: 1779710 • Letter: T
Question
The length of a pendulum is 25 cm, and the mass of the bob is 300 g. It is displaced from the equilibrium position and released. At the lowest point of the trajectory the KE of the pendelum is 0.265 J.
A. How fast is the pendelum moving at the lowest point?
B. From what height (above the lowest point of the trajectory) was it released?
C. What is the total mechanical energy of the pendulum?
D. The pendulum is passing through a point 5 cm above its equlibrium position (its lowest point).
- find its PE (Potential Energy)
- find its KE (Kinetic Energy)
No answer choices sorry!!! Thanks for your time
Explanation / Answer
A )1/2mv^2= k.E.
1/2×0.3×v^2=0.265
v=1.33m/s
B)acc to law of conservation of energy
mgh=0.265
h=0.09m
C) total mechanical energy=0.265J
D) mgh=0.3×9.8×0.05=0.147J
Acc to law of conservation of energy= mgh+1/2mv^2=0.265
1/2mv^2=0.265-0.147=0.118J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.