Question Help Based on a smartphone survey, assume that 47% of adults with smart
ID: 3320524 • Letter: Q
Question
Question Help Based on a smartphone survey, assume that 47% of adults with smartphones use them in theaters. In a separate survey of 240 adults with smartphones, it is found that 95 use them in theaters. a. If the 47% rate is correct, find the probability of getting 95 or fewer smartphone owners who use them in theaters b. Is the result of 95 significantly low? a f the 47% rate is correct, the probability of getting 95 or fewer smartphone owners who use them in theaters (Round to four decimal places as needed.) b. Is the result of 95 significantly low? Enter your answer in the answer boxExplanation / Answer
a) here mean =np=240*0.47=112.8 and std deviaiton=(np(1-p))1/2 =7.732
therefore P(X<=95)=P(Z<(95.5-112.8)/7.732)=P(Z<-2.2375)=0.0126
b)
Yes because.....is less than ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,wich is 0.05/
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.