A Harris Interactive poll conducted between December 9 and December 15, 2008 ask
ID: 3321372 • Letter: A
Question
A Harris Interactive poll conducted between December 9 and December 15, 2008 asked respondents, “Last time you bought a bottle of wine approximately how much did you pay for a bottle?” The results are shown in the table below.
9%
11%
23%
30%
27%
Reference: Ref 2-3
Assuming the sample size is 1500, construct a frequency distribution of the responses. What is the frequency for the response “$20-29”?
Question 7 options:
Cost of last bottle bought December 2008 $30 or more9%
$20-2911%
$15-1923%
$10-1430%
Less than $1027%
Explanation / Answer
Ans:
frequency count=1500*percentage share
For 20-29,frequency count=1500*0.11=1500*11/100=165
Option d is correct.
Cost of last bottle bought Dec-08 frequency $30 or more 9% 135 $20-29 11% 165 $15-19 23% 345 $10-14 30% 450 Less than $10 27% 405 Total 100% 1500Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.