A transportation analyst is interested in determining the proportio the light ha
ID: 3321944 • Letter: A
Question
A transportation analyst is interested in determining the proportio the light has turned yellow when they were in the "indecision z from the intersection) of drivers who run a red light after (a)in the absece of preliminary data, how large a sample must be specify the proportion to within ± 0.04. taken to ensure that a 95% CI will (b)Of 710 vehicles sampled in a traffic study, 8s ran a red light. Construct a drivers who run a red light after the light has turned yellow when they were in the "indecision zone" (c)Based on the data above estimate the sample size needed so th proportion to within ±0.05 at the 95% CI will specify theExplanation / Answer
Solution
(a) Let p = 0.5
We know that Margin of error = +-0.04
i.e. +-1.96((0.5)(0.5)/n)0.5 = +-0.04
n = 600
(b) now p = 85/710 = 0.1197
95% CI = (0.1197+-1.96((0.1197)(0.8803)/710)0.5
95% CI = (0.0958,0.1436)
(c) Margin of error = +-0.05
+-0.05 = 1.96((0.1197)(0.8803)/n)0.5
n = 162
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.