A company with good finance assessment has very high probability (0.95) of good
ID: 3322862 • Letter: A
Question
A company with good finance assessment has very high probability (0.95) of good finance situation in the coming year. In a recent survey in a Statistics class, it was determined that only 60% of the students attend class on Thursday. From past data it was noted that 98% of those who went to class on Thursday pass the course, while only 20% of those who did not go to class on Thursday passed the course. (a) What percentage of students is expected to pass the course? (b) Given that a student passes the course, what is the probability that he/she attended classes on Thursday [solution:] A1: the students attend class on Thursday A2: the students do not attend class on ThursdayExplanation / Answer
A1: students attend class on Thursday => P(A1)=0.6
A2: students dont attend class on thursday=>P(A2)=0.4 i.e 1-0.6
P(pass | A1)=0.98
P(pass | A2)=0.2
a) Thus, P(pass)=P(pass|A1)*P(A1)+P(pass|A2)*P(A2)= 0.98*0.6+0.2*0.4=0.668
b) P(A1|pass)=P(pass|A1)*P(A1)/P(pass)=0.98*0.6/0.668=0.88024
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.