A company wants to raise $10 million in equity at an expected offering price of
ID: 2706258 • Letter: A
Question
A company wants to raise $10 million in equity at an expected offering price of $20 per share. Its investment banker will receive $1.50 for each share sold and incur expenses of $1 million. How many shares must be sold for the company to receive $10 million. Round to the nearest whole number.a. $450,000
b. $540,541
c. $594,595
d. $500,000
e. None of the above A company wants to raise $10 million in equity at an expected offering price of $20 per share. Its investment banker will receive $1.50 for each share sold and incur expenses of $1 million. How many shares must be sold for the company to receive $10 million. Round to the nearest whole number.
a. $450,000
b. $540,541
c. $594,595
d. $500,000
e. None of the above A company wants to raise $10 million in equity at an expected offering price of $20 per share. Its investment banker will receive $1.50 for each share sold and incur expenses of $1 million. How many shares must be sold for the company to receive $10 million. Round to the nearest whole number.
a. $450,000
b. $540,541
c. $594,595
d. $500,000
e. None of the above
Explanation / Answer
Share price = $20
Commission = $1.5
Cash in Hand = 20-1.5 = 18.5
Required = $10million
Expense = $1 Million
Total = $(10+1) million
No. os shares = 11,000,000/18.5 = 594595
Therefore answer is c) 594595
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.