A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting o
ID: 3324068 • Letter: A
Question
A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting of 421 green peas and 144 yellow peas. Use a 0.01 significance level to test the claim that under the same circumstances, 24% of offspring peas will be yellow.
Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P-value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method and the normal distribution as an approximation to the binomial distribution.
Explanation / Answer
Test and CI for One Proportion
Test of p = 0.24 vs p 0.24
Sample X N Sample p 95% CI Z-Value P-Value
1 144 421 0.342043 (0.296727, 0.387358) 4.90 0.000
Using the normal approximation.
HoL p = 0.24
Ha: p not equal to 0.24
p^ =X/n = 144/421
TS = (p^ - p)/sqrt(pq/n) = 4.9
p-value = 0.000
p-value < 0.01
we reject the null
Please rate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.