A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting o
ID: 3338743 • Letter: A
Question
A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting of 416 green peas and 153 yellow peas. Use a 0.05 significance level to test the claim that under the same circumstances, 24% of offspring peas will be yellow. Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P-value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method and the normal distribution as an approximation to the binomial distribution.
Explanation / Answer
Ho: p = .26
Ha: p .26
-----------------------------------------
sample proportion = p-hat = 153/569 = 0.27
---
test stat:: z(0.27) = (0.27-0.24)/sqrt[0.24*0.76/598] = 1.1718
-----
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.