A restaurant in a certain state is under new management. While under the previou
ID: 3324382 • Letter: A
Question
A restaurant in a certain state is under new management. While under the previousmanagement, 15%
of the customers rated their dining experiences as "unsatisfactory." Therestaurant's current managers would like to test their belief that this percentage is now lower due to new training procedures. Suppose 72
customers were randomly chosen and asked to rate their dining experiences. Using =0.05,
complete parts a through c below. Calculate the probability of a Type II error occurring if the actual proportion of unsatisfied customers is 10%.
Explanation / Answer
Z score = p - P / sqrt(PQ/n)
-1.645 = p - 0.15/sqrt(0.15*0.85/72)
=> p = 0.2192
Type II error = p [Z < 0.2192 - 0.1/sqrt(0.1*0.9/72)
= p[Z < 3.37]
= 0.9996
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.