You are investigating the punctuality of the airlines in Asia. Your survey tells
ID: 3325705 • Letter: Y
Question
You are investigating the punctuality of the airlines in Asia. Your survey tells you that, out of 15 airlines, 80% of them are likely to be late at least once a month. As- sume the punctuality random variable follows a bino- mial distribution. Determine the following. a. Which assumptions do you need to make in order to be correct in considering a binomial distribution for your variable? b. How many airlines will be late in one month? c. What is the standard deviation of this random variable (i.e., the risk of being late)? d. What is the probability that they all will be late? untr a new pro-Explanation / Answer
Total number of airlines n = 15
Here Pr(airline will be late once month) = 0.80
1.Each replication of the process results in one of two possible outcomes
2. The probability of success is the same for each replication
3. The replications are independent, meaning here that a success in one patient does not influence the probability of success in another
Here parameter n = 15 and p = 0.8
b. Number of airlines will be late in one month = 15 * 0.80 = 12
c. standard deviation of this random variable = sqrt[p * (1-p) * N] = sqrt [0.2 * 0.8 * 15] = 1.5492
d. Pr(All will be late) = Pr ( X = 15) = 15C15 (0.8)15 = 0.0352
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.