A certain element has a half life of 3.5 billion years. a. You find a rock conta
ID: 3326940 • Letter: A
Question
A certain element has a half life of
3.5
billion years. a. You find a rock containing a mixture of the element and lead. You determine that
40%
of the original element remains; the other
60%
decayed into lead. How old is the rock?b. Analysis of another rock shows that it contains
5%
of its original element; the other
95%
decayed into lead. How old is the rock?
a. The rock is approximately
________
billion years old.
(Round to one decimal place as needed.)
b. The rock is approximately
________
billion years old.
(Round to one decimal place as needed.)
Explanation / Answer
Solution
(a) For a first order decay, fraction remaining = 0.5n where n = number of half lives elapsed.
fraction remaining = 40% = 0.40
0.40 = 0.5n
log 0.40 = n log 0.5
n = 1.3219 of half lives elapsed
1.3219 half lives x 3.5 billion years/half live = 4.6 billion years have elapsed = age of the rock
(b) 0.05 = 0.5n
ln(0.05)=nln(0.5)
n = 4.3219
4.3219 half lives x 3.5 billion years/half live = 15.1 billion years have elapsed = age of the rock
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.