A certain elevator opens on the 7 th floor (h = 20.0 m) and a person having a ma
ID: 1915879 • Letter: A
Question
A certain elevator opens on the 7 th floor (h = 20.0 m) and a person having a mass m = 70.0 kg enters. The doors close and right before the elevator begins to move, the support cables breaks. The elevator falls, crashing into the bottom of the shaft on the ground floor. Ignore air resistance and assume a perfectly elastic collision with the bottom of the shaft. a) Assuming a collision time ?t = 5 ms, calculate the force experienced by the rider. [3 pts] b) The maximum compressive stress that bones can sustain is ?max = 1.61Explanation / Answer
v=v2gh 2mv=Ft F=554371.71N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.