A certain diet doctor encourages people to diet by drinking ice water. His theor
ID: 571202 • Letter: A
Question
A certain diet doctor encourages people to diet by drinking ice water. His theory is that the body must burn off enough fat to raise the temperature of the water from 0°C to the body temperature of 37.0°C. How many liters of ice water would have to be consumed to burn off 454 grams of fat (equal to one pound), assuming that burning this much fat requires 3500 Cal to be transferred to the ice water? Is this diet a good or a bad idea? 1 liter = 1000 cm3 ; The density of water = 1.00 g/ cm3 ; Specific heat of water = 1 calorie / (gram × °C)
Explanation / Answer
Heat energy required to burn off 454 g of fat = 3500 cal (given)
mass of 1L of water = density of water* volume
= 1.00g/cm3 * 1000 cm3 = 1000g
heat energy required to raise temperature of 1L of water from 0oC to 37oC = specific heat of water*mass of water*change in temperature
= 1 cal/(goC) *1000g* 37oC
=37000 cal
Volume of ice water to be consumed to burn 454 g of fat = 3500/37000
=0.0945L
This seems to be a good idea
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.