An article in Obesity Research “Impaired pressure natriuresis in obese youths,”
ID: 3327957 • Letter: A
Question
An article in Obesity Research “Impaired pressure natriuresis in obese youths,” (2003, Vol. 11, pp. 745–751) described a study in which all meals were provided for 14 lean boys for three days followed by one stress test (with a video-game task). The average systolic blood pressure (SBP) during the test was 118.3 mm HG with a standard deviation of 9.9 mm HG. Construct a 90% one-sided upper confidence interval for mean SBP. Assume population is approximately normally distributed.
Round your answer to 3 decimal places.
Explanation / Answer
Mean is 118.3, n=14 and s is 9.9. standard error se=9.9/sqrt(14)=2.65
for 90% confidence, the z value can be found from normal distribution table as 1.28
Thus answer is mean+z*se = 118.3+1.28*2.65 =121.692
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.