Suppose that we wanted the total width of the two-sided confidence interval on m
ID: 3329190 • Letter: S
Question
Suppose that we wanted the total width of the two-sided confidence interval on mean life to be six hours at 95% confidence. What sample size should be used? Round up the answer to the nearest integer
2-Use Table V in Appendix A to determine the t-percentile that is required to construct each of the following two-sided confidence intervals. Round the answers to 3 decimal places.
(a) Confidence level = 95%, degrees of freedom = 13
(b) Confidence level = 95%, degrees of freedom = 18
(c) Confidence level = 99%, degrees of freedom = 10
(d) Confidence level = 99.9%, degrees of freedom = 11
Explanation / Answer
(1)
n = 20, = 25, E = 3
z- score for 95% confidence is z = 1.96
N = (z * /E)^2
N = (1.96 * 25/3)^2 = 267
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.