Suppose that we wanted the total width of the two-sided confidence interval on m
ID: 3433483 • Letter: S
Question
Suppose that we wanted the total width of the two-sided confidence interval on mean life to be six hours at 95% confidence. What sample size should be used? Round up the answer to the nearest integer.
1) The life in hours of a 75-watt light bulb is known to be normally distributed with ? = 23 hours. A random sample of 20 bulbs has a mean life of X = 1017 hours Suppose that we wanted the total width of the two-sided confidence interval on mean life to be six hours at 95% confidence. What sample size should be used? Round up the answer to the nearest integer.Explanation / Answer
Given a=1-0.95=0.05, Z(0.025) = 1.96 (from standard normal table)
E=6/2=3
So n=(Z*s/E)^2
=(1.96*23/3)^2
=225.8007
Take n=226
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.