Beer bottles are filled so that they contain an average of 480 ml of beer in eac
ID: 3341163 • Letter: B
Question
Beer bottles are filled so that they contain an average of 480 ml of beer in each bottle. Suppose that the amount of beer in a bottle is normally distributed with a standard deviation of 8 ml. Use Table 1.
What is the probability that a randomly selected bottle will have less than 474 ml of beer? (Round intermediate calculations to 4 decimal places, “z” value to 2 decimal places, and final answer to 4 decimal places.)
What is the probability that a randomly selected 6-pack of beer will have a mean amount less than 474 ml? (Round intermediate calculations to 4 decimal places, “z” value to 2 decimal places, and final answer to 4 decimal places.)
What is the probability that a randomly selected 12-pack of beer will have a mean amount less than 474 ml? (Round intermediate calculations to 4 decimal places, “z” value to 2 decimal places, and final answer to 4 decimal places.)
Beer bottles are filled so that they contain an average of 480 ml of beer in each bottle. Suppose that the amount of beer in a bottle is normally distributed with a standard deviation of 8 ml. Use Table 1.
Explanation / Answer
Solution:- Given that mean = 480 ml, Sd = 8 ml
a) P(X < 474) = P(z < (X - )/ )
= P(z < (474 - 480)/8)
= P(z < -0.75)
= 1P(Z < 0.75)
= 1 0.7734
= 0.2266
b. P(x < 474) = P(z < (x - )/(/n)
= P(z < (474 - 480)/(8/6))
= P(z < -1.83)
= 1 P(Z < 1.83)
= 1 0.9664
= 0.0336
c. P(x < 474) = P(z < (x - )/(/n)
= P(z < (474 - 480)/(8/12))
= P(z < -2.60)
= 1 P(Z < 2.60)
= 1 0.9953
= 0.0047
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.