A helicopter is rising straight up in the air. The distance from the ground t se
ID: 3341304 • Letter: A
Question
A helicopter is rising straight up in the air. The distance from the ground t seconds after takeoff is s(t) feet, where s(t) = t^2+t
A) How high did the helicopter rise during the 3rd second?
B) How high did the helicopter rise during the 3rd second?
C)What is the average velocity of the helicopter during the first 3 seconds
D) what is the velocity of the helicopter after 3 seconds
E) what is the acceleration after 3 seconds?
F) how fast is the helicopter rising if its 20 feet of the ground
G) how far off the ground is the helicopter if its risisng velocity at a rate of 13feet/second?
Explanation / Answer
s(t) =t^2+t
a) S(3)-s(2) = 9+3-4-2 = 6ft
b) 6 ft
3) Av velocity = (9+3)/3
=4 ft/sec
d) velocity = 2t+1
at t= 3 sec
= 7 ft/sec
e) A=2 ft/sec
f) s=20=t^2+t
t^2+t-20 =0
t=5
v = 2t+1
= 11 ft/sec
g) 2t+1=13
t=6ft/sec
s=36+6 =42 ft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.