Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

420f 45 (42 complete) X) Social Sci 4.2.22 The probability P(O) percent of havin

ID: 3351304 • Letter: 4

Question

420f 45 (42 complete) X) Social Sci 4.2.22 The probability P(O) percent of having an automobile accident is related to the alcohol level t of a particular driver's blood by the function Pt)- e 21044 21.044 (a) G P(t) in a viewing window with 0sts 2 and 0s P(t)s 100 (b) At what blood acohol evel is the probability of an accident at least 50%? (a) Which graph below shows P(t) in a viewing window with 0sts 2 and Os P(t)s 100? B. Oc. (b) The probability of an accident is at least 50% for a blood alcohol level of (Round to three decimal places as needed.) in the Clear All

Explanation / Answer

Here we are given P(t) =50

P(t) =e^(21.044t)
Plug in P(t) =50
e^(21.044t) =50
take ln both sides
ln[e^(21.044t)] =ln50
21.044t*lne =ln50
21.044t =ln50
t =(ln50)/21.044
t=0.186

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote