The average life of a manufacturer’s refrigerator is 11.5 years with a standard
ID: 3351989 • Letter: T
Question
The average life of a manufacturer’s refrigerator is 11.5 years with a standard deviation of 2.5 years. If the lives of the refrigerators are thought to be normally distributed, find a. the probability that the mean life of twelve such refrigerators is between 10 and 10.5 years, b. the value of for which 90% of random samples of twelve are greater than. The average life of a manufacturer’s refrigerator is 11.5 years with a standard deviation of 2.5 years. If the lives of the refrigerators are thought to be normally distributed, find a. the probability that the mean life of twelve such refrigerators is between 10 and 10.5 years, b. the value of for which 90% of random samples of twelve are greater than. The average life of a manufacturer’s refrigerator is 11.5 years with a standard deviation of 2.5 years. If the lives of the refrigerators are thought to be normally distributed, find a. the probability that the mean life of twelve such refrigerators is between 10 and 10.5 years, b. the value of for which 90% of random samples of twelve are greater than.Explanation / Answer
a)
b)
for 10 percentile ; z score =-1.28
hence corresponding mean life =mean +z*std error =11.5-1.28*0.7217 =10.58 Years ~ 10.6 Years
for normal distribution z score =(X-)/ here mean= = 11.500 std deviation == 2.5 sample size =n= 12 std error=x=/n= 0.7217Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.