5. Assume that company A makes 80% of all electrocardiograph machines company B
ID: 3354679 • Letter: 5
Question
5. Assume that company A makes 80% of all electrocardiograph machines company B make 15% of them, and the company C makes the other 5%. The electrocardiographs machines made by company A have a 4% rate of defects, the company B machines have a 5% rate of defects, while the company C machines have a 8% rate of defects. (a) If a randomly selected electrocardiograph machine is then tested and is found to be defective. Find the probability that it was made by the company A (b) If a particular electrocardiograph machine is randomly selected from the general population of all such machines, find the proba bility that it was made by company A and it is not defective.Explanation / Answer
a)
probability of defective =P(from company A and defective+from company B and defective+from company C and defective) =0.8*0.04+0.15*0.05+0.05*0.08 =0.0435
therefore probability made by company A given defective=P(from company A and defective)/P(defective)
=0.8*0.04/0.0435 =0.7356
b)
P(made by company A and not defective)= 0.8*(1-0.04)=0.768
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.