The amount of fill in a half-liter (500 ml) soft drink bottle is normally distri
ID: 3357968 • Letter: T
Question
The amount of fill in a half-liter (500 ml) soft drink bottle is normally distributed. The process has a standard deviation of 2.0 ml. The mean is adjustable.
(a) Where should the mean be set to ensure a 95 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
Mean ml
(b) Where should the mean be set to ensure a 99 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
Mean ml
(c) Where should the mean be set to ensure a 99.9 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
Mean ml
Explanation / Answer
Q1) At 95% below data , critical value is 1.645
Set the mean at = 500-1.645*2
Set the mean at = 496.71 ml
b) At 99% below data , critical value is 2.3263
Set the mean at = 500-2.3263*2
Set the mean at = 495.35 ml
c) At 99.9% below data , critical value is 3.0902
Set the mean at = 500-3.0902*2
Set the mean at = 493.82 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.