33. Professor H is in charge of a program to prepare senior college students for
ID: 3358266 • Letter: 3
Question
33. Professor H is in charge of a program to prepare senior college students for the General Requirements Exam (GRE). Her records show that 75 % of the students need help with the quantitative section of the exam, 83 % of the students need help with the analogies section of the exam, and 65% need help in both sections. a. Find the probability that a student needs help with the quantitative and analogies. (show the work and define the rule/exception to the rule) Calculate the probability that a student selected at random needs quantitative or analogies help. (show the work and define the rule/exception to the rule) b.Explanation / Answer
Let A be the event that proportion of students need help with the quantitative section of the exam.
B be the event that proportion of students need help with the analogies.
Given that,
P(A) = 75% = 0.75
P(B) = 83% = 0.83
P(A and B) = 65% = 0.65
By using addition rule,
P(A or B) = P(A) + P(B) – P(A and B)
= 0.75 + 0.83 - 0.65
= 0.93
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.