A salesman normally makes a sale closes on 80% of his presentations. Assuming th
ID: 3362949 • Letter: A
Question
A salesman normally makes a sale closes on 80% of his presentations. Assuming the presentations are independent, ind the probability of each of the folow g. a) He fails to close for the first time on his fifth attempt. b) He closes his first presentation on his fourth attempt. c) The first presentation he closes will be on his second attempt. d) The first presentation he closes will be on one of his first three attempts. a) The probability he fails to close for the first time on his fifth attempt is (Round to four decimal places as needed.) b) The probability he closes his first presentation on his fourth attempt is (Round to four decimal places as needed.) c) The probability the frst presentation he closes will be on his second attempt is (Round to four decimal places as needed.) d) The probability the first presentation he closes will be on one of his first three attempts is Round to four decimal places as needed.) Enter your answer in each of the answer boxes.Explanation / Answer
a) probability that fails to close on fifth presentation =P(first 4 success and 5th failure) =0.84*0.2=0.0819
b)probability that closes his first presentation on fourth attempt =P(failed in first 3 attempt and succeed in 4th)
=0.23*0.8 =0.0064
c) probability =0.2*0.8 =0.16
d) probability =1-P(no success in first 3 presentation) =1-(0.2)3 =0.992
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.