Assume that a sample is used to estimate a population proportion p . Find the ma
ID: 3363523 • Letter: A
Question
Assume that a sample is used to estimate a population proportion p. Find the margin of error M.E. that corresponds to a sample of size 323 with 79.9% successes at a confidence level of 99.9%.
M.E. = % Round to 4 places.
Answer should be obtained without any preliminary rounding. However, the critical value may be rounded to 3 decimal places.
Explanation / Answer
P = 0.799
At 99.9% confidence interval the critical value is 3.27
Margin of error = z* * sqrt(P * (1 - P)/n)
= 3.27 * sqrt(0.799 * 0.201/323)
= 0.0729 = 7.29%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.