The Pap smear is the standard test for cervical cancer. The false-positive rate
ID: 3364086 • Letter: T
Question
The Pap smear is the standard test for cervical cancer. The false-positive rate is .583; the false-negative rate is .180. Family history and age are factors that must be considered when assigning a probability of cervical cancer. Suppose that, after obtaining a medical history, a physician determines that 2% of women of his patient's age and with similar family histories have cervical cancer. Determine the effects a positive Pap smear test has on the probability that the patient has cervical cancer. (to 4 decimals).
Note: false-positive means that the test shows cancer even though the patient doesn't have cancer. Similarly, false-negative means that the test shows NO cancer, even though the patient has it.
Explanation / Answer
Here, we are given that: false-positive rate is .583; the false-negative rate is .180, therefore:
P( positive | no cancer ) = 0.583
P( negative | cancer ) = 0.180, therefore P( positive | cancer ) = 1 - 0.18 = 0.82
Also, we are given that P( cancer ) = 0.02, therefore P( no cancer ) = 1 - P( cancer ) = 0.98
Using law of total probability, we get:
P( positive ) = P( positive | cancer )P( cancer ) + P( positive | no cancer )P( no cancer )
P( positive ) = 0.82*0.02 + 0.583*0.98 = 0.58774
Now using bayes theorem, we get:
P( cancer | positive ) = P( positive | cancer )P( cancer ) / P( positive )
P( cancer | positive ) = 0.82*0.02 / 0.58774
P( cancer | positive ) = 0.0279
Therefore 0.0279 is the required probability here.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.