3. A statistical analysis of 1,000 long-distance telephone calls made from the h
ID: 3365032 • Letter: 3
Question
3. A statistical analysis of 1,000 long-distance telephone calls made from the headquarters of the Delaware Compüter Corporation indicates that the length of. these calls is normally distributed, with mean 240 seconds and standard deviation= 40 seconds. a. What percentage of these calls lasted less then 180 seconds? b. What is the probability that a particular call lasted between 180 and 300 seconds? c. How many calls lasted less than 180 seconds or more than 300 seconds? d. What percentage of the calls lasted between 110 and 180 seconds?Explanation / Answer
Result:
3.
a).
z value for 180, z =(180-240)/40 = -1.5
P( x < 180) = P( z < -1.5) =0.0668
The required percentage =6.68%
b).
z value for 300, z =(300-240)/40 = 1.5
P( 180<x <300) =P( -1.5<z<1.5)
=P( z<1.5) – P( z < -1.5)
=0.9332-0.0668
=0.8664
c).
P( x<180 or x >300) = 1- P( 180<x <300)
=1-0.8664 =0.1336
The required calls = 1000*0.1336 =133.6
=134
d).
z value for 110, z =(110-240)/40 = -3.25
P( 110<x <180) =P( -3.25<z<-1.5)
=P( z<-1.5) – P( z < -3.25)
= 0.0668- 0.0006
=0.0662
The required percentage =6.62%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.