3. (30 Points) A civil engineer is analyzing the compressive strength of concret
ID: 3365353 • Letter: 3
Question
3. (30 Points) A civil engineer is analyzing the compressive strength of concrete. Compressive strength is approximately normally distributed with variance -1100 psi A random sample of 15 specimens has a mean compressive strength of 3355.42 psi. a) Test the hypothesis that mean compressive strength is 3600 psi with =0.01. Hypothesis: Test Statistic: Critical Value: Decision: Conclusion: b) What is the P-value? Make conclusions. c) Find a 99% two-sided CI. d) What is the -error if the true mean is 3650 psi?Explanation / Answer
Question 3
Solution:
Part a
Here, we have to use one sample z test for population mean. The null and alternative hypotheses for this test are given as below:
Hypotheses:
Null hypothesis: H0: The mean compressive strength is 3600 psi.
Alternative hypothesis: Ha: The mean compressive strength is different than 3600 psi.
H0: µ = 3600 versus Ha: µ 3600
This is a two tailed test.
We are given a level of significance = = 0.01
Test statistic:
Test statistic formula for this test is given as below:
Z = (Xbar - µ) / [ / sqrt(n) ]
We are given
Xbar = 3355.42
2 = 1100
= sqrt(1100) = 33.16625
n = 15
Z = (3355.42 – 3600) / [33.16625 / sqrt(15)]
Z = -28.5608
Critical value:
Lower critical value = -2.5758
Upper critical value = 2.5758
(By using z-table)
Decision:
Here, test statistic value is less than lower critical value, so we reject the null hypothesis
Conclusion:
We reject the null hypothesis that mean compressive strength is 3600 psi.
There is sufficient evidence to conclude that mean compressive strength is different than 3600 psi.
There is insufficient evidence to conclude that mean compressive strength is 3600 psi.
Part b
By using z-table or excel,
P-value = 0.00
= 0.01
P-value <
So, we reject the null hypothesis that mean compressive strength is 3600 psi.
There is sufficient evidence to conclude that mean compressive strength is different than 3600 psi.
There is insufficient evidence to conclude that mean compressive strength is 3600 psi.
Part c
We have to find 99% two sided confidence interval.
Confidence interval = Xbar -/+ Z*/sqrt(n)
Critical value for 99% confidence interval is 2.5758 (by using z-table).
Confidence interval = 3355.42 -/+ 2.5758*33.16625/sqrt(15)
Confidence interval = 3355.42 -/+ 2.5758* 8.5635
Confidence interval = 3355.42 -/+ 22.0581
Lower limit = 3355.42 - 22.0581 = 3333.36
Upper limit = 3355.42 + 22.0581 = 3377.48
Confidence interval = (3333.36, 3377.48)
Part d
We are given that true mean = 3650
= P(type II error) = P(µ < true mean) = P(µ<3600)
z = (3600 – 3650) / [33.16625/sqrt(15)]
z = -5.83874
P(Z<-5.83874) = 0.00000000262
= 0.00000000262
= 0.00 (approximately)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.