Researchers would like to know whether the proportions of elementary school chil
ID: 3366574 • Letter: R
Question
Researchers would like to know whether the proportions of elementary school children who are obese differ in rural and urban area. An earlier study found that 45% of urban school children and 40% of rural school children are obese. The researchers select 183 urban school children and 238 rural school children. Suppose [^(p)]1 and [^(p)]2 denote sample proportions of urban and rural school children respectively who are obese.
Answer all the questions below (where appropriate) as a fraction not as a percentage.
a)What is the expected proportion of obese among urban school children, i.e. expected value of [^(p)]1? [Answer to two decimal places.]
b)What is the standard deviation of proportion of obese among urban school children, i.e. ?([^(p)]1)? [Answer to four decimal places.]
c)What is the expected proportion of obese among rural school children, i.e. expected value of [^(p)]2? [Answer to two decimal places.]
d)What is the standard deviation of proportion of obese among rural school children, i.e. ?([^(p)]2)? [Answer to four decimal places.]
e)What is the expected difference of proportions of obese between urban and rural school children, i.e. expected value of [^(p)]1 ? [^(p)]2? [Answer to two decimal places.]
f)What is the standard deviation of difference of proportions of obese between urban and rural school children, i.e. ?([^(p)]1 ? [^(p)]2)? [Answer to four decimal places.]
g)What is the probability that the difference of proportions of obese between urban and rural school children will be larger than 0.08? i.e. find P([^(p)]1 ? [^(p)]2 > 0.08). [Answer to four decimal places.]
Explanation / Answer
Since no other data is provided, so we will use the data of the previous research to estimate the proportions.
(a)
Estimated value of p'1 = 0.45
(b)
Standard deviation of proportion of obese urban people = (p'1*(1-p'1)/n1)^0.5 = (0.45*(1-0.45)/183)^0.5 = 0.0368
(c)
Estimated value of p'2 = 0.40
(d)
Standard deviation of proportion of obese rural people = (p'2*(1-p'2)/n2)^0.5 = (0.4*(1-0.4)/238)^0.5 = 0.0317
(e)
Expected difference of proportions = p'1-p'2 = 0.45-0.40 = 0.05
(f)
Standard deviation of difference of proportions of obese rural people = (p'1*(1-p'1)/n1+ p'2*(1-p'2)/n2)^0.5 = (0.45*(1-0.45)/183 + 0.4*(1-0.4)/238)^0.5 = 0.0486
(g)
First we calculate the z-score:
z = (0.08-0.05)/0.0486 = 0.6172
The corresponding p-value for this z-value is as follows:
p = 0.2686
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.