QUESTION 3 Using a nationally representative sample, the following estimated rel
ID: 3367073 • Letter: Q
Question
QUESTION 3 Using a nationally representative sample, the following estimated relationship is obtained log(wage)-1.31 + ?.086educ, where wage is the individual's wage and educ is years of education. If it typically takes 12 years to earn a high school diploma and 16 years to earn a college degree, then what is the exact predicted percentage difference between earnings of college graduates versus individuals who stopped their education upon earning a high school diploma? (Number please, for this problem no % sign or words.)Explanation / Answer
for high school diploam, the educ=12 and log(wage)=1.31+0.086*12=2.342
for college degree, the educ=16 and log(wage)=1.31+0.086*16=2.686
required % difference=exp(2.686)-exp(2.342)=14.67-10.40=4.67
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.