Assume breast cancer affects 0.006 of the female population between 45 and 55 ye
ID: 3367190 • Letter: A
Question
Assume breast cancer affects 0.006 of the female population between 45 and 55 years of age.
There are two kinds of positive test results:
True positive (the test indicates you have a disease, and you actually have it)
False positive (the test indicates you have a disease, but you actually do not).
Assume mammograms are
.94 accurate detecting people who actually have breast cancer (true positive rate)
.91 accurate for people who do not have breast cancer (true negative rate).
Compute the probability that a female between the ages of 45 and 55 who tests positive for breast cancer has breast cancer, and enter your answer with 3 decimal places.
Explanation / Answer
Probability of females who have breast cancer, P(B) = 0.006
Probability of females who have do not breast cancer, P(B') = 1- 0.006 = 0.994
Probability of females who have breast cancer and test positive P(B and +) = 0.006 * 0.94 = 0.00564
Probability of females who have do not breast cancer and test positive P(B' and +) = 0.994 * (1 - 0.91)
= 0.08946
Probability of testing positive, P(+) = 0.00564 + 0.08946 = 0.0951
Probability that a female between the ages of 45 and 55 who tests positive for breast cancer has breast cancer, P( B | +) = P( B and +) / P(+)
= 0.00564 / 0.0951
= 0.0593
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.