A cell phone battery can be produced by machine A, machine B, or machine C. Twen
ID: 3369812 • Letter: A
Question
A cell phone battery can be produced by machine A, machine B, or machine C. Twenty percent of the time the battery will be produced by machine A, 45% by machine B, and 35% by machine C. A quality control analyst inspects the batteries after production and finds that machine A makes defective batteries 10% of the time, where machines B and C each makes defective batteries 8% of the time. One cell phone battery is randomly selected from the production line, what is the probability the battery is defective and produced by machine C? Round your answer to three decimal placesExplanation / Answer
Let
A=battery produced by C
B=battery is defective by c
we have to find P(A and B)
now given that
P(A)=0.35
P(B)=0.08
hence P(A and B)=P(A) *P(B)=0.35*0.08=0.028
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.