QUESTION 4 A 2003 New York Times CBS news poll sampled 523 adults who were plann
ID: 3371091 • Letter: Q
Question
QUESTION 4 A 2003 New York Times CBS news poll sampled 523 adults who were planning a vacation during the next 6 months and found that 141 were expecting to travel by airplane. A similar survey question in May 1993 New York Times CBS news poll found that of 477 adults who were planning to take a vacation in the next 6 months, 81 were planning to travel by airplane. State the hypotheses that can be used to determine whether a significant change occurred in the population proportion planning to travel by airplane over 10 years.
QUESTION 5
If ?=.03 do you accept or reject the null hypothesis?
Accept
Reject
QUESTION 6
Develop a 97% confidence interval for the data in problem 4.
[.02, .14]
[.06, .18]
[.04, .16]
Cash
the data needed to solve problem 6 is above , pelease solve all 3 questions using excel and circle final answers
74
Explanation / Answer
H0 : p1 = p2
Ha : p1 not equals to p2
Test statistics;
p1 = 141/523 = 0.2696 , n1 = 523
p2 = 81/477 = 0.1698, n2 = 477
p = (p1 * n1 + p2 * n2) / (n1 + n2)
= (0.2696 * 523 + 0.1698 * 477) / ( 523 + 477)
= 0.2220
SE = sqrt{ p * ( 1 - p ) * [ (1/n1) + (1/n2) ] }
= sqrt( 0.222 * (1-0.222) *((1/523) + ( 1/477)))
= 0.0263
z = (p1 - p2) / SE
= ( 0.2696 - 0.1698)/0.0263
= 3.7947
p value = 0.0001
Reject the null hypothesis
6)
z value at 97% = 2.1701
CI = ( p1 -p2) +/- z *sqrt(p1 *(1-p1)/n1 + p2 *(1-p2)/n2)
= ( 0.2696 - 0.1698) +/- 2.1701 * sqrt(0.2696 *(1-0.2696)/523 + 0.1698 *(1-0.1698)/477)
= ( 0.0435,0.15610
The 97% CI is (0.04 , 0.16)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.