QUESTION 4 A 0.7203 M copper solution has an absorbance of .805. What is the cal
ID: 552627 • Letter: Q
Question
QUESTION 4 A 0.7203 M copper solution has an absorbance of .805. What is the calculated absorbance for a 0.3498 M copper solution? QUESTION 5 1 points Save Given the following values were obtained from a UVVis instrument set to 625nm, what is the absorbance of the solution? Blank 99.6%; Standard 51.6% QUESTION 6 1 points Save A 0.0641 M solution was prepared by dissolving copper wire (AW 63.546) in nitric acid and diluting to volume in a 100mL volumetric flask with distilled water. What was the mass of the copper wire?Explanation / Answer
Q4
Beer’s Law
A = e*l*C
A = absorbance of sample
e is the molar absorptivity , the typical units are 1/M-cm
l size of cuvette, typically reported in cm
c is the molar concentration, in mol per ltier or M
then
A1 = e*l*C1
0.85 = e*l*(0.7203)
e*l = 0.85 /0.7203 = 1.1800
then
A2 = e*l*C2
A2 = 1.1800*0.3498
A2 = 0.412764 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.