Question Help According to a random sample taken at 12 A.M., body temperatures o
ID: 3371552 • Letter: Q
Question
Question Help According to a random sample taken at 12 A.M., body temperatures of healthy adults have a bell-shaped distribution with a mean of 98.16 F and a standard deviation of 0.63 F. Using Chebyshev's theorem, what do we know about the percentage of healthy adults with body temperatures that are within 2 standard deviations of the mean? What are the minimum and maximum possible body temperatures that are within 2 standard deviations of the mean? At least[ % of healthy adults have body temperatures within 2 standard deviations of 98.16"E Round to the nearest percent as needed.)Explanation / Answer
at least 75% of healthy adults have body temperatures within 2 std deviaiton of 98.16
minimum possible body temperature =98.16-2*0.63=96.90
maximum possible body temperature =98.16+2*0.63=99.42
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.