Need help with the following: Consider a normal population distribution with the
ID: 3371738 • Letter: N
Question
Need help with the following:
Consider a normal population distribution with the value of ? known. What is the confidence level for the interval x ± 1.41?/n?
Answer the question posed in part (c) for a confidence level of 78%.
Consider a normal population distribution with the value of ? known (a what is the confidence level for the interval x 99.5 2.81a/vn? Round your answer to one decin a pace. (b) What is the confidence level for the interval X +1.410/Vn? (Round your answer to one decimal place.) 84.5 (c) what value of Za/2 in the CI formula below results in a confidence level of 99.7%? (Round your answer to two decimal places.) a/2 2.97 (d) Answer the question posed in part (c) for a confidence level of 78%. (Round your answer to two decimal places.) You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question.Explanation / Answer
b) From standard normal tables, we get:
P( Z < 1.41 ) = 0.9207
Therefore, P(Z > 1.41 ) = 1 - 0.9207 = 0.0793
Therefore due to symmetry,
P( Z < -1.41 ) = 0.0793
Therefore, P( -1.41 < Z < 1.41 ) = 1 - 2*0.0793 = 0.8414
Therefore 84.1% should be the required confidence interval here.
(d) For 78% confidence interval, we have to find K such that:
P( -K < Z < K ) = 0.78
Therefore P(Z < K) = 0.78 + (1 - 0.78)/2 = 0.89
From standard normal tables, we get: P(Z < 1.227 ) = 0.89
Therefore required value here is 1.23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.