A particular pain relieving medicine has a decay rate of 19% per hour. A patient
ID: 3371800 • Letter: A
Question
A particular pain relieving medicine has a decay rate of 19% per hour. A patient was given a dose of the medicine 4 hours ago and there is currently 80 milligrams of the medicine in the patients bloodstream. What was the original dose of the medicine? ______ milligrams After the dose was given how long must the patient wait for there to be less than 25% of the original dose of the medicine left in his or her bloodstream? Express your answer as a decimal to the nearest tenth of an hour. _________ hours
Explanation / Answer
since decay rate is 19% that is 0.19 of original amount =0.19A
so amount left is A-0.19A =0.81A
So amount left after x hours,y =A(0.81)^x
a)
y=80 and x=4
80 = A (0.81)^4
A =80/(0.81)^4
=185.8
b)
y =185.8(0.81)^x
25% of original amount means 0.25*185.8 =46.45
so y =46.45
and we have to find x
46.45 = 185.8(0.81)^x
46.45/185.8 =(0.81)^x
0.25 = (0.81)^x
log(0.25) = xlog(0.81)
x=log(0.25)/log(0.81)
= 6.6 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.