Use the data in tab “Probability to answer the following three questions. Assumi
ID: 3376428 • Letter: U
Question
Use the data in tab “Probability to answer the following three questions.
Assuming that this probability distribution conforms to the two rules of probability, what the probability that a randomly selected graduate earns between $75,001 and $85,000?
3 points
QUESTION 24
What is the probability that a randomly selected graduate earns more than $35,001?
3 points
QUESTION 25
What is the probability that a randomly selected graduate earns less than $55,001?
Starting Salary Probability Less than $25,000 0.07 $25,001 - $35,000 0.15 $35,001 - $45,000 0.23 $45,001 - $55,000 0.33 $55,001 - $65,000 0.14 $65,001 - $75,000 0.05 $75,001 - $85,000Explanation / Answer
23)
the sum of a probability distribution is 1
P($75,001 - $85,000) = 1- (0.07+0.15+0.23+0.33+0.14+0.05)
=1- 0.97
= 0.03
24)
=0.23+0.33+0.14+0.05+0.03 = 0.78
25)
= 0.07+0.15+0.23+ 0.33
= 0.78
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.