Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The time till failure of an electronic component has an Exponential distribution

ID: 3377190 • Letter: T

Question

The time till failure of an electronic component has an Exponential distribution and it is known that 10% of components have failed by 1000 hours.

(a) What is the probability that a component is still working after 5000 hours?

(b) Find the mean and standard deviation of the time till failure.

I am not sure what to use as values for lambda and X. If lambda is the "rate parameter", would it be the complement of the percentage that fails(10%), so 0.9 or 9/10?

Are the bounds for integration 1000 to 5000?

Thank you for your help.

Explanation / Answer

a)

The cdf of an exponential distribution is given by

F(x) = exp(-lambda*x)

As

F(1000) = 1 - 0.10 = 0.90

Then

exp(-lambda*1000) = 0.90

lambda = 0.000105361

Thus,

F(5000) = exp(-0.000105361*5000) = 0.59048857 [ANSWER]

********************

b)

For exponential distributions,

mean = 1/lambda = 1/0.000105361 = 9491.221581 [ANSWER]

standard deviation = mean = 9491.221581 [ANSWER]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote