A college professor never finishes his lecture before the end of the hour and al
ID: 3378343 • Letter: A
Question
A college professor never finishes his lecture before the end of the hour and always finishes his lectures within 2 min after the hour. Let X = the time that elapses between the end of the hour and the end of the lecture and suppose the pdf of X is as follows.
f(x) =
(a) Find the value of k. (Enter your answer to three decimal places.)
Draw the corresponding density curve. [Hint: Total area under the graph of f(x) is 1.] SELECT ONE OF THE FOLLOWING IMAGES
(b) What is the probability that the lecture ends within 1 min of the end of the hour? (Enter your answer to three decimal places.)
(c) What is the probability that the lecture continues beyond the hour for between 45 and 105 sec? (Round your answer to four decimal places.)
(d) What is the probability that the lecture continues for at least 105 sec beyond the end of the hour? (Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
a)
Normalizing,
Integral [kx^2 dx] = kx^3 / 3 | (0,2)
= k(2^3)/3 = 1
k(8/3) = 1
k = 3/8 [ANSWER]
**********************
b)
Here, the cdf is
F(x) = (3/8) x^3 / 3
F(x) = x^3/8
Thus,
P(x<1) = 1^3/8 = 0.125 [ANSWER]
********************
c)
In minutes, 45 s = 0.75 min, 105 s = 1.75 min. Thus,
P(0.75<x<1.75) = F(1.75) - F(0.75) = 1.75^3/8 - 0.75^3/8
= 0.6171875 [ANSWER]
********************
d)
P(x>1.75) = 1 - F(1.75) = 1 - 1.75^3/8
= 0.330078125 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.