A pharmaceutical manufacturer is concerned that the mean impurity concentration
ID: 3380294 • Letter: A
Question
A pharmaceutical manufacturer is concerned that the mean impurity concentration in pills should not exceed 2%. It is known that impurity concentrations follow a normal distribution with a population standard deviation 0.32%. A random sample of 64 pills from a production run was checked, and the sample mean impurity concentration was found to be 2.05%.
What is the sample test statistic (not the critical value) for the hypothesis test that the population mean impurity concentration is 2% or less against its alternative that it is more than 2%?
Explanation / Answer
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 2.05
uo = hypothesized mean = 2
n = sample size = 64
s = standard deviation = 0.32
Thus, z = (X - uo) * sqrt(n) / s = 1.25 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.