A pharmaceutical manufacturer wants to decide whether a proportion of 90% of all
ID: 3388099 • Letter: A
Question
A pharmaceutical manufacturer wants to decide whether a proportion of 90% of all the patients given a medication will stand the chance of recovering. His hypothesis is H0 : = 0.85 versus H1 : = 0.55. Based on a sample of n = 10 trials (i.e. number of patients treated) his test statistic is X, the number of successful recoveries. His decision rule (test) is that he will accept H0 if X 9, otherwise he will conclude that H1 : = 0.55 is true. Without actually computing the final values find by just formulating the formulas:
a) the significance level
b) the power of the test.
Explanation / Answer
A pharmaceutical manufacturer wants to decide whether a proportion of 90% of all
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.