A researcher wishes to estimate,with 90% confidence, the proportion of adults wh
ID: 3381167 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate,with 90% confidence, the proportion of adults who have high speed internet access.Her estimate must be accurate within 5% of the true proportion.a)Find the minimum sample need, using a prior study that found that 32% of the respondents said they have high speed internet access.n=?
b)no preliminary estimate is available.Find the minimum sample size needed.n=? A researcher wishes to estimate,with 90% confidence, the proportion of adults who have high speed internet access.Her estimate must be accurate within 5% of the true proportion.
a)Find the minimum sample need, using a prior study that found that 32% of the respondents said they have high speed internet access.n=?
b)no preliminary estimate is available.Find the minimum sample size needed.n=?
Explanation / Answer
a)
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.1 is = 1.64
Samle Proportion = 0.32
ME = 0.05
n = ( 1.64 / 0.05 )^2 * 0.32*0.68
= 234.1028 ~ 235
b)
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.1 is = 1.64
Samle Proportion = 0.5
ME = 0.05
n = ( 1.64 / 0.05 )^2 * 0.5*0.5
= 268.96 ~ 269
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.