The secondary sex ratio tells us that when a child is born, we expect there to b
ID: 3381255 • Letter: T
Question
The secondary sex ratio tells us that when a child is born, we expect there to be a 51.2% chance it will be a boy. a. If two children are randomly selected at birth, what's the probability that both will be boys? b. If three children are randomly selected at birth , whats the probability that all three were girls? c. If a family has already had one girl, then whats the probability that their next child is also a girl? d. If five children are randomly selected at birth, whats the probability all 5 are boys?
Explanation / Answer
X - no of boy children is binomial as each child is independent and p = 51.2%
p = 0.512
a) P(X=2 from 2 boys ) = 0.5122
= 0.2621
b)P(X=0 in a sample of 3 since all 3 are girls)
= (1-0.512)3
= 0.116214
c) P(X=1/y = 1) = P(ii child boy) since independent
= 0.512
d) (PX=5 in a sample of 5)
= (0.512)5
= 0.035184
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.